Co do zasady, kosztem uzyskania przychodu są wydatki, które przyczyniają się do uzyskania przychodu lub zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów.
Zakup dekoracji świątecznych dla firmy może zostać uznany za koszt firmowy, bowiem miła, świąteczna atmosfera wpływa pozytywnie na klientów firmy i pracowników. Warto zwrócić uwagę na to, żeby dekorowanie wnętrza i otoczenia firmy mieściło się w ogólnie przyjętych normach i nie miało ekskluzywnego i wytwornego charakteru. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w swoim mieszkaniu nie mają możliwości odliczenia zakupu ozdób świątecznych, bowiem jest to wówczas wydatek osobisty.
Miłym gestem ze strony przedsiębiorcy są drobne upominki wręczane z okazji świąt klientom i kontrahentom firmy. W tym wypadku warunkiem zaliczenia zakupu do kosztów, jest opatrzenie upominku logo firmy. Takie prezenty tracą charakter reprezentacji i spełniają wymogi reklamy, która może być kosztem firmowym. Podobny charakter mają również kartki świąteczne opatrzone logo. Do kosztów nie zaliczymy upominku w postaci alkoholu lub produktów żywnościowych.
Często spotykanym zwyczajem w firmach są spotkania wigilijne. Koszty związane z organizacją spotkania będą stanowiły koszt uzyskania przychodu, jeżeli jest to wigilia pracownicza. Ma ona na celu integrację pracowników, często omówienie całorocznej pracy, a co za tym idzie zwiększa motywację do pracy i przyczynia się do uzyskania lepszych wyników finansowych w firmie.
W kosztach firmowych nie można jednak ująć wydatków na zorganizowane spotkanie tego typu dla kontrahentów i klientów. W tym wypadku będą to koszty reprezentacji nie podlegające odliczeniu.
Sam zakup paczek świątecznych dla dzieci pracowników nie jest kosztem firmowym, jednak już zorganizowanie spotkania z Mikołajem, w trakcie którego wręczane są paczki, możemy zaliczyć do kosztów. Jest to forma budowania więzi z firmą, co można uznać za zabezpieczenie źródła przychodów, a tym samym kosztów.
Również często spotykane prezenty lub bony zakupowe dla pracowników będą mogły zostać uznane za koszt, jeżeli są finansowane ze środków obrotowych firmy.
Wydatki świąteczne powinny być prawidłowo udokumentowane i spełniać wymogi dotyczące uznania ich za koszt firmowy. Nie mogą mieć charakteru reprezentacyjnego i być nadmiernie wystawne. Wówczas organy podatkowe nie będą mogły ich zakwestionować.