Należy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy w terminie do 21 dni po porodzie. Można z niego korzystać po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Przysługuje w wymiarze 32 lub 34 tygodni – w zależności od liczby urodzonych dzieci. Jeżeli rodzice będą korzystać z urlopu dzieląc się nim, łączny czas wykorzystany na opiekę nie może przekroczyć ustalonego okresu.
Rodzice mogą dogodnie dla siebie zaplanować przysługujący im urlop, mają bowiem na to czas do ukończenia roku, w którym dziecko kończy 6 lat. Urlop można podzielić maksymalnie na 4 części, przy czym pierwsza z nich powinna przypaść bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Dodatkowym udogodnieniem jest to, że 16 tygodni urlopu rodzicielskiego nie musi przypadać bezpośrednio po poprzedniej części urlopu.
Za czas urlopu przysługuje zasiłek macierzyński. Jego wysokość wynosi 80%, jeżeli wniosek o urlop rodzicielski został złożony w obowiązującym terminie 21 dni. Jeżeli wniosek doręczymy po tym czasie, urlop będzie płatny 100% przez 6 tygodni, a w pozostałym okresie 60%.
Wypłata zasiłku macierzyńskiego dotyczy zarówno osób pracujących na etacie, jak też tych na umowach zleceniach i prowadzących działalność gospodarczą. Warunkiem jest opłacanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Ochronę zyskujemy już po pierwszym miesiącu opłacania składek.
Urlop rodzicielski cieszy się dużą popularnością wśród rodziców, bo dzięki niemu mogą mieć czas istotny dla rozwoju dziecka i zapewnione świadczenia pieniężne. Spadło za to zainteresowanie urlopami wychowawczymi, na które pozwalają sobie w większości rodziny posiadające zabezpieczenie finansowe na ten czas.