Na emeryturę pomostową możesz przejść wyłącznie, jeśli pracowałeś w pełnym wymiarze czasu pracy. Za szczególne warunki możesz uznać pracę m.in.: przy przeróbce mechanicznej węgla i rud metali, w hutnictwie, przy produkcji wyrobów ceramicznych, przy przeładunku, w rybołówstwie, lotnictwie, w transporcie publicznym. Wysokość świadczenia zależy od tego, ile zgromadziłeś środków ze składek i kapitału początkowego. Kwota emerytury pomostowej nie może być jednak niższa niż najniższa emerytura.
Świadczenie przysługuje Ci pod warunkiem, że urodziłeś się po 31 grudnia 1948 r.. Ukończyłeś co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni). Udowodniłeś, że co najmniej 15 lat pracowałeś w szczególnych warunkach lub wykonywałeś pracę o szczególnym charakterze. Posiadasz co najmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni) stażu ubezpieczeniowego obejmującego okresy składkowe i nieskładkowe. Możesz udokumentować, że wykonywałeś przed 1 stycznia 1999 r. lub po 31 grudnia 2008 r. pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, która jest wymieniona w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac. Wymagane jest również rozwiązanie stosunku (stosunków) pracy.
Przed przejściem na emeryturę pomostową musisz złożyć w ZUS wniosek EPOM i dołączyć do niego:
Wszystkie wymagane dokumenty składasz w ZUS na 30 dni przed spełnieniem warunków do przyznania świadczenia lub przed planowanym terminem przejścia na emeryturę pomostową. Jeśli wcześniej złożysz wniosek możesz otrzymać decyzję odmowną, ze wskazaniem warunków, których nie dopełniłeś. Po ich spełnieniu i ponownym złożeniu wniosku, świadczenie otrzymasz od miesiąca jego zgłoszenia.
Prawo do emerytury pomostowej tracisz w przeddzień nabycia praw do emerytury ustalonej decyzją organu rentowego, z wraz ukończeniem 60 lat – jeśli jesteś kobietą i 65 lat – jeśli mężczyzną, a także wskutek śmierci.