Pracodawca pozostający w sporze z pracownikami, powinien wiedzieć, że weszły w życie przepisy wzmacniające ochronę osób zwolnionych. Nowe regulacje prawne, które obowiązują od 22 września 2023 r. dotyczą każdego pracownika, który wytoczył powództwo o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy.
Do czasów nowelizacji przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, sądy mogły, ale nie musiały przywrócić zwolnionego pracownika do pracy. Obecnie sąd pierwszej instancji, który na wniosek pracownika uzna wypowiedzenie umowy za bezskuteczne, zobowiązuje pracodawcę do jego zatrudniania do momentu zapadnięcia prawomocnego wyroku.
Przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych są przede wszystkim korzystne dla pracowników pozostających pod szczególną ochroną, np.: kobiet w ciąży, rodziców na urlopie macierzyńskim, pracowników w wieku przedemerytalnym, związkowców, członków rad pracowniczych, społecznych inspektorów pracy czy też radnych samorządowych.
… jeśli w sądzie rozstrzyga się sprawa o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne lub sprawa o przywrócenie do pracy. A pracodawca powinien być przygotowany na powrót zwolnionego pracownika do firmy, do momentu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego. Co więcej, pracownicy szczególnie chronieni otrzymują dodatkowe zabezpieczenie. Mogą złożyć wniosek o przywrócenie do pracy równocześnie ze złożeniem odwołania od wypowiedzenia czy oświadczenia o rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, na każdym etapie postępowania sądowego, nawet przed doręczeniem pozwu pracodawcy. Jednocześnie zwolniony pracownik nie musi niczego udowadniać, aby zostać przywróconym do pracy.
Pracodawca z jednej strony – powinien ponownie zatrudniać zwolnionego pracownika, niezależnie czy on dopuścił się nagannych zachowań, jak np. mobbingu, molestowania, kradzieży czy też nie wywiązywał się należycie ze swoich zawodowych obowiązków. A z drugiej – musi zadbać o dobro swojej firmy i chronić pozostałych zatrudnionych w niej pracowników. Dlatego będzie mógł żądać uchylenia zabezpieczania udzielonego przez sąd zwolnionemu pracownikowi, jeśli rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło w trybie dyscyplinarnym. W sytuacji, gdy zwolniony dopuścił się np. ciężkiego naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych lub popełnił przestępstwo, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku.
Pracownicy dochodzący swoich praw w sądzie, od 28 września 2023 r. nie muszą wnosić opłaty sądowej od pozwów składanych w sądach pracy, nawet gdy wartość ich roszczeń przekracza 50 tys. zł. Opłatę w wysokości 5 proc. uiścić muszą wyłącznie od apelacji, ale tylko od kwoty przekraczającej 50 tys. zł.