Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu, który zarejestrował się w powiatowym urzędzie pracy i nie ma dla niego propozycji zatrudnienia, stażu lub przygotowania zawodowego. Innym warunkiem, który trzeba spełnić, jest zatrudnienie przez co najmniej rok w ciągu 18 miesięcy poprzedzających dzień rejestracji w urzędzie pracy. Bezrobotny mógł wykonywać pracę na etacie, w ramach umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, jak też prowadzić działalność gospodarczą. W każdej z tych sytuacji warunkiem przyznania zasiłku jest osiągnięcie płacy minimalnej. W przypadku przedsiębiorcy, odprowadzanie składek ZUS od podstawy wymiaru składek stanowiącej co najmniej minimalne wynagrodzenie.
Aby zarejestrować się w urzędzie pracy, bezrobotny musi mieć ze sobą dokument tożsamości oraz do wglądu:
W przypadku przedsiębiorców niezbędne przy rejestracji jest zaświadczenie z ZUS, potwierdzające opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i fundusz pracy oraz zaświadczenie o zawieszeniu lub likwidacji działalności gospodarczej.
Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje za każdy dzień kalendarzowy od dnia rejestracji w urzędzie pracy. Wypłacany jest przez okres od 6 do 12 miesięcy. Długość wypłaty świadczenia jest zależna od stopy bezrobocia na danym terenie, jak też od stażu pracy osoby bezrobotnej.
Aktualne stawki zasiłku dla bezrobotnych obowiązujące od 1 czerwca 2021 roku wynoszą:
Zasiłek nie będzie przysługiwał bezrobotnemu jeżeli:
Jeżeli przedsiębiorca, który ubiega się o status bezrobotnego korzystał z preferencyjnych składek ZUS, zasiłku nie otrzyma, gdyż podstawa wymiaru składek będzie niższa niż płaca minimalna.