Biała lista utworzona została we wrześniu 2019 r. i jest darmową bazą danych prowadzoną przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. I to nie firma, ale szef KAS zamieszcza w wykazie potrzebne informacje pobierając je z rejestrów publicznych. Firma natomiast może wystąpić z wnioskiem o usunięcie lub sprostowanie ewentualnych nieścisłości.
Na białej liście warto sprawdzić w szczególności kontrahentów, z którymi firma dotychczas nie współpracowała. Można porównać numer rachunku podany na fakturze z numerem rachunku na białej liście podatników VAT. Ponadto potwierdzić prawidłowość numerów rachunków zgłoszonych w urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem CEIDG. Ponieważ brak lub błędny rachunek, szczególnie przy płatnościach powyżej 15 tys. zł, może narazić na sankcje również współpracujących z firmą kontrahentów.
Na białej liście znajduje się szereg informacji o obecnych i przyszłych kontrahentach. Można tam znaleźć m.in.:
Poza więc możliwością sprawdzenia, czy firma jest czynnym płatnikiem VAT, dzięki białej liście można dowiedzieć się, dlaczego np. odmówiono firmie rejestracji, czy też wykreślono lub przywrócono ją do rejestru podatników VAT. A w razie potrzeby potwierdzić numer rachunku bankowego obecnego lub przyszłego kontrahenta.
Informacje umieszczone na białej liście są dostępne na stronie Ministerstwa Finansów. Znaleźć można je za pomocą wyszukiwarki, według: nazwy firmy, NIP, Regonu lub numeru rachunku bankowego. Poszukując zaś osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEIDG w wyszukiwarce należy wpisać imię i nazwisko przedsiębiorcy. Można też wskazać dzień, na jaki mają zostać wyświetlone dane o firmie, nawet do pięciu lat wstecz.