Twój pracownik musi – zgodnie z Kodeksem pracy – ponieść odpowiedzialność materialną za wyrządzone szkody w firmie, jeśli nie wykonał powierzonej mu pracy lub nienależycie wywiązał się ze swoich obowiązków pracowniczych.
Zatrudniając pracownika czynisz go jednocześnie odpowiedzialnym materialnie za rzetelne i staranne wykonywanie obowiązków pracowniczych wraz z dbałością o mienie firmy, jak i za mienie mu powierzone.
Jako pracodawca musisz jednak udowodnić, że pracownik dopuścił się nierzetelności w wykonywaniu swojej pracy oraz spowodował szkody w firmie z własnej winy. Sam też oceniasz wysokość powstałych szkód, każdą oddzielnie. Poniesione straty musisz oszacować zgodnie z rzeczywistym ich stanem – bez uwzględniania utraconych z tego tytułu korzyści.
Za szkody w firmie nie możesz obciążyć pracownika, jeśli do ich powstania przyczyniłeś się jako pracodawca. Nie może on bowiem odpowiadać za szkody związane z Twoją działalnością prowadzoną w granicach dopuszczalnego ryzyka.
Jeśli do nieumyślnego wyrządzenia szkód w firmie przyczyniło się kilku pracowników, odpowiedzialność ponosi każdy z nich odpowiednio do winy. Kiedy nie możesz ocenić, w jakim stopniu każdy z pracowników przyczynił się do powstania szkód, muszą odpowiadać za nie w częściach równych.
Tylko w ograniczonej wysokości możesz pociągnąć do odpowiedzialności pracownika, który – nie wykonując lub nienależycie wywiązując się ze swojej pracy – nieumyślnie przyczynił się do powstania szkód Wtenczas odszkodowanie, jakie musi uiścić określasz w wysokości wyrządzonej szkody. Nie może jednak przewyższać trzymiesięcznego wynagrodzenia, które mu przysługuje w dniu powstania szkód.
Inaczej, gdy pracownik, wyrządził w Twojej firmie szkody umyślnie, np. pod wpływem emocji. Wtenczas musi je naprawić w pełnej wysokości, a jednocześnie zrekompensować utracone z tego tytułu korzyści.
Jeśli natomiast pracownik podczas wykonywania pracy nieumyślnie wyrządził szkodę osobie trzeciej jako pracodawca powinieneś ją naprawić w pełnej wysokości. Z kolei możesz pracownika pociągnąć do odpowiedzialności w ograniczonej wysokości – do kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia należnego mu w dniu powstania szkody. Istnieje jednak możliwość obniżenia wysokości odszkodowania, które spoczywa na pracowniku na podstawie wzajemnie zawartej pomiędzy Wami ugody. Wysokość odszkodowania może też zostać obniżona przez sąd pracy.
Pracownik ponosi odpowiedzialność za powierzone mu mienie indywidualnie lub wraz z innymi pracownikami, jeśli wspólnie sprawują nad nim pieczę. Jako pracodawca możesz pracownikowi lub pracownikom powierzyć np. pieniądze, papiery wartościowe, narzędzia, środki ochrony indywidualnej, odzież, obuwie.
Pracownik lub pracownicy za poniesione szkody w mieniu powierzonym odpowiadają w pełnej wysokości niezależnie czy wyrządzili je umyślnie, czy też nieumyślnie. Z odpowiedzialności mogą ich uwolnić jedynie okoliczności, z których wynika, że szkody w powierzonym mieniu powstały z przyczyn od nich niezależnych, np. w wyniku kradzieży lub złej organizacji pracy.