W dobrym tonie jest pozostawić napiwek osobie obsługującej Cię w kawiarni, restauracji lub hotelu. Tymczasem napiwek, które np. kelner otrzymuje od klienta na zasadzie dobrowolności, stanowi przychód, a tym samym istnieje konieczność jego opodatkowania. Jednocześnie pojawia się podatkowy problem w ustaleniu konkretnego źródła przychodów otrzymanego napiwku.
Zgodnie z przepisami podatkowymi napiwek stanowi przychód, który powinien zostać opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przy czym może on stanowić przychód ze stosunku pracy lub przychód z tzw. innych źródeł. Jeśli napiwek trafi do firmowej kasy lub zostanie doliczony do rachunku, pracodawca przekazując go pracownikowi, powinien go doliczyć do pozostałych przychodów danego miesiąca, a następnie naliczyć i pobrać podatek na ogólnych zasadach oraz odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Jednakże w praktyce, w niektórych branżach kontaktujących się z klientami, napiwki mogą być traktowane jako dodatkowe wynagrodzenie i wiele osób je przyjmuje, ale nie zawsze są one dokładnie dokumentowane lub zgłaszane. Napiwek przekazany bezpośrednio pracownikowi lokalu lub hotelu – stanowi przychód z tzw. innych źródeł – i on sam powinien go wykazać w rocznej deklaracji PIT i odprowadzić podatek do 30 kwietnia kolejnego roku.
Zwolnieni z podatku dochodowego od osób fizycznych są natomiast młodzi pracownicy do 26. roku życia, którzy w danym roku podatkowym nie przekroczyli 85 528 zł, a swoje przychody uzyskują np. ze stosunku pracy, umów zleceń, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej lub odbywania praktyk absolwenckich.
Dobrowolnie przekazany napiwek kelnerowi lokalu gastronomicznego lub pracownikowi hotelu niezależnie czy w gotówce, w formie bezgotówkowej czy też na paragonie fiskalnym, nie wchodzą do podstawy opodatkowania podatkiem VAT. Napiwek nie jest bezpośrednio związany z wyświadczoną usługą – nie wpływa on na charakter usługi czy też nie zostaje zawarta umowa o przekazanie napiwku w zamian za dane świadczenie