Jako mały przedsiębiorca – podatnik VAT możesz wybierać pomiędzy miesięcznym a kwartalnym rozliczaniem podatku od towarów i usług. Pod warunkiem, że obrót w Twojej firmie w ciągu roku podatkowego nie przekracza 2 mln euro. Oznacza to, że w 2024 r. Twój obrót ze sprzedaży wraz z podatkiem nie mogły być wyższe niż 8 569 tys. zł.
Ponadto możesz rozliczać się kwartalne, jeśli od chwili zarejestrowania do VAT minęło 12 miesięcy. Inaczej rejestrując się do VAT masz do wyboru jedynie miesięczny okres rozliczeniowy, który musisz stosować przez rok. Dopiero po tym czasie możesz zmienić sposób rozliczania podatku VAT z miesięcznego na kwartalny.
Kwartalnie podatek VAT możesz też rozliczać, jeśli podlegasz opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek, czyli tzw. estońskim CIT. Nie rozliczysz natomiast kwartalnie podatku od towarów i usług, gdy – wbrew obowiązkowi – nie przyjmujesz płatności bezgotówkowych.
Zmiany sposobu rozliczenia podatku VAT z miesięcznego na kwartalny powinieneś dokonać na początku roku podatkowego. W tym celu złóż we właściwym urzędzie skarbowym zaktualizowany formularz VAT-R.
Formularz powinieneś złożyć do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który rozliczasz się w pierwszej deklaracji kwartalnej. Jeśli więc zamierzasz zmienić sposób rozliczenia VAT z miesięcznego na kwartalne, musisz poinformować naczelnika urzędu skarbowego o wybranej formie rozliczeń:
– od I kwartału – do 25 lutego,
– od II kwartału – do 25 maja,
– do III kwartału – do 25 sierpnia,
– do IV kwartału – do 25 listopada.
Należy do nich z pewnością możliwość rozliczania faktur kosztowych, od których odliczasz podatek VAT w kwartale, w którym otrzymałeś fakturę lub w jednym z dwóch następnych. Kwartalne rozliczenie pozwala też na mniej częste wpłacanie VAT do urzędów skarbowych, co może pomóc w lepszym zarządzaniu płynnością finansową firmy.
Jeśli natomiast pojawił się błąd wynikający z podatku VAT, w danym okresie rozliczeniowym (kwartale), nie musisz składać korekty części deklaracyjnej JPK_V7. Tym samym masz więcej czasu na sprawdzenie poprawności swoich księgowań.
Kwartalne rozliczając VAT masz możliwość stosowania kasowej metody rozliczania tego podatku. Metoda kasowa polega zaś na tym, że VAT należny naliczany przy sprzedaży, wykazujesz dopiero po otrzymaniu płatności od klienta za daną fakturę.
Ponadto rozliczając kwartalnie VAT masz mniejsze obciążenie administracyjne – mniej obowiązków związanych z przygotowaniem deklaracji VAT, co może zmniejszyć koszty związane z obsługą księgową.
W przypadku zaś większej liczby odliczeń VAT, możesz je skumulować i uzyskać większy zwrot w jednym rozliczeniu kwartalnym.
Powinieneś jednak pamiętać, że wybór sposobu rozliczenia VAT musi być dostosowany do specyfiki Twojej działalności gospodarczej. Dlatego zanim zdecydujesz na miesięczne lub kwartalne rozliczenie podatku od towarów i usług, skonsultuj się ze specjalistami naszego Biura Rachunkowego NOWA.