Zatrudniasz w swojej firmie pracowników – masz obowiązek składania deklaracji ZUS DRA do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na dokumencie tym zgłaszasz informacje o składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne opłacane za siebie jako przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą oraz za pracowników i współpracowników.
W deklaracji ZUS DRA – składanej łącznie z raportami imiennymi za ubezpieczonych (ZUS RCA, ZUS RSA, ZUS RPA) – powinny znaleźć się dane dotyczące wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a także liczby osób objętych tymi składkami. Na podstawie deklaracji ZUS DRA dokonujesz tez wpłaty na indywidualny numer rachunku składkowego ZUS.
Jako pracodawca masz obowiązek co miesiąc składać deklarację ZUS DRA i opłacać składki:
Jeśli termin dokonania opłaty przypada w święto, sobotę lub niedzielę, to składkę powinieneś uiścić najpóźniej w następnym dniu roboczym.
Jeśli rozliczasz składki za pięciu lub mniej pracowników dokumenty do ZUS możesz przesłać w formie papierowej lub elektronicznie. Rozliczając składki za więcej niż pięć osób – dokumenty do ZUS musisz wysłać w formie elektronicznej.
Jeśli popełniłeś błąd w deklaracji ZUS DRA – sam stwierdziłeś nieprawidłowość lub otrzymałeś zawiadomienie z ZUS – powinieneś przekazać do ZUS dokumenty korygujące do 7 dni lub w ciągu 30 dni, jeśli konieczność dokonania korekty jest wynikiem kontroli ZUS.
Po złożeniu deklaracji ZUS DRA, powinieneś przechowywać przez 5 lat kopię dokumentu rozliczeniowego oraz kopie imiennych raportów miesięcznych ZUS RCA i ZUS RSA wraz z dokumentami korygującymi. Kopie mogą mieć formę pisemną lub elektroniczną w zależności od sposobu, w jaki przekazałeś je do ZUS.
Z comiesięcznego obowiązku składania deklaracji ZUS DRA możesz być zwolniony, jeśli:
Jednocześnie musisz pamiętać, że niezłożenie obowiązkowej deklaracji ZUS DRA w wyznaczonym terminie może wiązać się z konsekwencjami finansowymi, w tym z możliwością nałożenia kar: