Zawieszenie działalności gospodarczej nie musi być jednoznaczne z jej ostatecznym zakończeniem. Przerwa w prowadzeniu firmy spowodowana problemami finansowymi, rodzinnymi czy też sezonowością pracy, może zostać ponownie wznowiona po spełnieniu określonych warunków.
Działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej) przedsiębiorca może zawiesić na okres nie krótszy niż 30 dni, niezależnie czy zdecydował się „zamknąć” firmę na czas określony czy też nieokreślony. W przypadku wpisu działalności do KRS (Krajowego Rejestru Sądowego) – zawieszenie prowadzonej firmy jest ograniczone od 30 dni do 24 miesięcy.
Przedsiębiorca powinien złożyć wniosek o zawieszenie działalności firmy na formularzu aktualizacyjnym CEIDG-1. Przesłany elektronicznie powinien zostać podpisany bezpiecznym kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Dokument papierowy zaś musi być opatrzony własnoręcznym podpisem przedsiębiorcy poświadczonym notarialnie.
Przedsiębiorca, który zawiesił działalność firmy, może nadal dbać o zachowanie czy też zabezpieczenie swojego źródła przychodu, np. wynajmować lokal do działalności gospodarczej. Musi wywiązywać się ze swoich obowiązków nakazanych prawem, np. podatkowych. Pomimo zawieszenia może zostać skontrolowany np. przez organ podatkowy. Może sprzedać środki trwałe i wyposażenie firmy. Powinien przyjmować należności oraz regulować zobowiązania powstałe przed zawieszeniem działalności, a także uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych.
Przedsiębiorca, który zawiesił działalność swojej firmy nie opłaca też składek na ubezpieczenie społeczne: emerytalnych, rentowych, wypadkowych i zdrowotnych. Nie musi też zgłaszać zawieszenia działalności do ZUS, ponieważ następuje to automatycznie wraz ze złożeniem wniosku do CEIDG-1. Przerwa w prowadzeniu firmy oznacza też zaniechanie opłaty z tytułu podatku VAT.
Przedsiębiorca decydując się ponownie rozpocząć działalność gospodarczą, składa wniosek o jej wznowienie. Chyba, że już wcześniej we wniosku złożonym do CEIDG wskazał datę wznowienia działalności. Przedsiębiorca, który ma działalność wpisaną do CEIDG może ją wznowić nawet z datą wsteczną. Nie jest to możliwe w sytuacji przedsiębiorcy posiadającego wpis w KRS. Wtenczas „biznesową przerwę” może zakończyć najwcześniej w dniu złożenia wniosku o wznowienie działalności gospodarczej.
Przedsiębiorca wznawiający działalność firmy, znów podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, a także opłacania VAT i składania pliku JPK_V7. Powinien też uregulować należności z okresu zawieszenia. Jego powinnością jest złożenie rocznego zeznania podatkowego, które zawiera uzyskane w danym roku przychody również z okresu zawieszenia.
Przedsiębiorca, który ostatecznie nie zdecyduje się „odwiesić” swojej firmy – może zmienić lub zakończyć działalność gospodarczą. W przypadku zakończenia działalności następuje jej wykreślona z rejestru.