Samochód w firmie zwykle jest niezbędny do prowadzenia biznesu. Jeśli likwidujesz swoją jednoosobową działalność, nie musisz odprowadzić podatku dochodowego. Majątek firmowy, a więc pozostające w nim środki trwałe w tym samochód firmowy, przekazane do majątku prywatnego nadal pozostają w Twoich „właścicielskich” rękach. A tym samym likwidacja własnej firmy nie generuje żadnego przychodu. Jedynym Twoim obowiązkiem będzie sporządzenie wykazu środków trwałych, a także przeprowadzenie spisu z natury, czyli tzw. remanentu likwidacyjnego.
Jeśli w chwili nabycia pojazdu miałeś prawo do całkowitego lub częściowego odliczenia podatku, to likwidując swoją działalność lub przeznaczając samochód firmowy na cele osobiste jeszcze przed likwidacją firmy, będziesz musiał zapłacić VAT według stawki 23 proc. A podstawą opodatkowania będzie wartość rynkowa pojazdu w momencie przekazania do majątku prywatnego.
O ile jednak rozliczenie podatku VAT jest konieczne w momencie przekazania samochodu na cele prywatne, o tyle sprzedając samochód firmowy, który wycofałeś ze swojej działalności gospodarczej, nie musisz odprowadzać podatku od towarów i usług. W tym bowiem momencie pojazd był częścią Twojego prywatnego mienia.
Jeśli natomiast zamierzasz sprzedać samochód firmowy, możesz to zrobić bez konieczności zapłacenia podatku dochodowego dopiero po sześciu latach od momentu likwidacji firmy. Jego zbycie stwarza bowiem przychód z Twojej działalności gospodarczej pomimo zakończenia prowadzenia biznesu. Termin liczy się od pierwszego dnia miesiąca następującego po wycofaniu pojazdu z firmy. A obowiązek podatkowy z jego sprzedaży powstaje w dniu wydania go nabywcy lub w dniu otrzymania należności.
Możesz natomiast pojazd firmowy z Twojej likwidowanej działalności gospodarczej przekazać w formie darowizny, co nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Musisz jednak zapłacić podatek od spadków i darowizn. Jeśli jednak osoba obdarowana zdecyduje się na sprzedaż takiego pojazdu, może tego dokonać bez konieczności opłacenia podatku dochodowego, po pół roku od momentu otrzymania darowizny.