Rozwiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością następuje z wielu powodów. Jednocześnie jest to proces bardzo złożony. Przyczyny mogły zostać wcześniej zapisane w umowie lub statucie spółki.
Spółka z o.o. może zostać rozwiązana, gdy osiągnie założone cele ujęte w umowie lub statucie. Decyzja o rozwiązaniu bywa podejmowana uchwałą na zgromadzeniu wspólników lub walnym zgromadzeniu. Powodem rozwiązania spółki może być również przeniesienie jej siedziby za granicę.
O rozwiązaniu spółki czasem decyduje sąd w drodze powództwa o rozwiązanie. Spółka z o.o. może ogłosić upadłość, a także może zostać zlikwidowana, jeśli wszystkie osoby zawierające umowę spółki albo podpisujące statut nie miały zdolności do czynności prawnych…
Wykreślenia z rejestru KRS następuje w momencie zakończenia postępowania upadłościowego i po złożeniu wniosku przez syndyka masy upadłościowej. Likwidacja spółki można nastąpić na wniosek likwidatorów spółki. Sąd rejestrowy decyduje natomiast w przypadku transformacji, czyli łączenia, podziału lub przekształcenia spółki. Rozwiązanie spółki z o.o. z urzędu przez sąd rejestrowy następuje też w wyniku niedopełnienia obowiązku składania sprawozdań finansowych do Repozytorium Dokumentów Finansowych.
Postępowanie likwidacyjne spółki z o.o. to proces, który rozpoczyna się uchwałą wspólników o rozwiązaniu spółki. W formie uchwały wskazuje się także likwidatorów, którymi zwykle są członkowie zarządu spółki z o.o. Czasem likwidatorów spółki z o.o. może powołać sąd. Ich obowiązkiem jest zgłosić otwarcie likwidacji do KRS w ciągu 7 dni od otwarcia likwidacji. Wniosek o zmianę wpisu w KRS wraz z uchwałą o rozwiązaniu spółki i otwarciu jej likwidacji składają elektronicznie w Portalu Rejestrów Sądowych. Likwidatorzy spółki muszą też ogłosić otwarcie likwidacji w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”. Tym samym wierzyciele mogą w ciągu trzech miesięcy zgłaszać swoje wierzytelności.
Konieczne jest sporządzenia bilansu otwarcia likwidacji spółki z o.o. Tak długo jak trwa proces likwidacji, spółka z o.o. musi prowadzić księgi rachunkowe i sporządzać sprawozdania finansowe. Ze zwieńczeniem działalności spółki z o.o. wiąże się: zakończenie bieżących interesów, ściągnięcia wierzytelności, wypełnienie zobowiązań i wyprzedanie majątku spółki. Podział pozostałego majątku między wspólników możliwy jest dopiero po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli.
Likwidację finalizuje sprawozdanie likwidacyjne sporządzone na dzień poprzedzający podział majątku pomiędzy wspólników i po zabezpieczeniu wierzycieli. Zamknięcie likwidacji spółki łączy się ze złożeniem sądowi rejestrowemu uchwały zgromadzenia wspólników zatwierdzającej sprawozdanie likwidacyjne sporządzone na dzień zakończenia likwidacji. Dołącza się też elektronicznie wniosek o wykreślenie spółki z rejestru KRS.
Jeśli likwidacja została prawidłowo ukończona, sąd rejestrowy wydaje postanowienie o wykreśleniu spółki z rejestru i publikuje je w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”.
Rozwiązując spółkę z o.o. należy pamiętać o zobowiązaniach wobec ZUS i urzędu skarbowego.
Ponieważ proces likwidacji spółki z o.o. jest złożony, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy naszego Biura Rachunkowego NOWA. Postaramy się, aby wszystkie formalności dopełnione zostały starannie z zachowaniem terminów.