Stawiasz na wiedzę, profesjonalizm i jakość pracy w swojej firmie. Twoim priorytetem muszą być więc kwalifikacje zawodowe pracowników, które – jak oczekujesz – będą podnosić podczas opłacanych przez Ciebie szkoleń, kursów i konferencji. Czy jednak wydatki poniesione na udział w wydarzeniach szkoleniowych stanowią dla pracowników przychód i muszą zostać opodatkowane? A Ty jako pracodawca masz obowiązek obliczenia i pobrania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy?
Jako pracodawca możesz wymagać, aby pracownik podnosił swoje kwalifikacje zawodowe. Twój pracownik z kolei – zgodnie z Kodeksem pracy – może oczekiwać, że ułatwisz mu zdobycie lub uzupełnienie wiedzy i fachowych umiejętności. I to z własnej inicjatywy lub z inicjatywy i za Twoją zgodą. Każde bowiem szkolenie, które ma na celu poprawę kwalifikacji zawodowych pracownika, przekłada się na lepsze wykonywanie obowiązków na zajmowanym przez niego stanowisku.
Jako pracodawca możesz więc pokryć w części lub w całości opłaty za szkolenie, przejazd, zakwaterowanie, podręczniki, a także udzielić urlopu szkoleniowego, czy też zwolnić z całego lub części dnia pracy, w którym odbywa się wydarzenie szkoleniowe.
Co ważne, koszty szkolenia podnoszącego kwalifikacje zawodowe, które poniosłeś jako pracodawca, stanowią dla pracownika przychód ze stosunku pracy. Pracownik jednak zwolniony jest z obowiązku zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Ponieważ wydatki poniesione przez Ciebie jako pracodawcę na szkolenie zawodowe pracownika, a związane z wykonywaniem obowiązków zawodowych na zajmowanym przez niego stanowisku pracy, wolne są od podatku dochodowego. Tym samym nie masz też obowiązku z tego tytułu obliczać i pobierać zaliczek na podatek dochodowy.
Pracownik musi natomiast odprowadzić podatek dochodowy od wynagrodzenia, które przyznałeś mu za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego. Z podatku dochodowego nie zostanie też zwolniony przychód pracownika, który uzyskał z tytułu szkolenia niezwiązanego z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych wymaganych na jego stanowisku pracy.