Specyfika Twojej branży sprawia, że w pewnych okresach, np. podczas wakacji, potrzebujesz większej liczby pracowników. W zależności od potrzeb firmy możesz ich przyjąć do pracy tymczasowej lub sezonowej. Obie formy są podobne pod względem krótkoterminowości zatrudnienia, ale dzielą je pewne różnice, jak np.: charakter lub czas pracy czy też liczba stron, z którymi podpisuje się umowy.
Praca sezonowa jest ściśle związana z cyklem sezonowym, podczas gdy zatrudnienie tymczasowe może być realizowane przez cały rok w różnych branżach. Praca tymczasowa w odróżnieniu od pracy sezonowej uregulowana została prawnie. A zatrudniać tymczasowo możesz np.: w administracji, przy produkcji, w logistyce lub w handlu.
Jako pracodawca zwykle podpisujesz umowę o pracę tymczasową z pracownikiem za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. Agencja odpowiada w szczególności za wypłatę wynagrodzenia czy opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne pracownika. Jako pracodawca ponosisz koszty skorzystania z usług agencji pracy tymczasowej, m.in.: opłacasz (prowizję) na rzecz agencji oraz wynagrodzenie pracownika lub pracowników, składki ZUS, podatek. Pracownika przyjętego do pracy tymczasowej możesz zatrudniać przez cały rok, nie dłużej jednak niż 18 miesięcy w ciągu 36 miesięcy.
Praca sezonowa nie doczekała się jeszcze uregulowań prawnych. Zwykle jest związana z określonymi porami roku, zwłaszcza wtedy, kiedy trwa szczyt sezonu m.in. w rolnictwie, turystyce lub gastronomii. W tych branżach nie potrzebujesz pracownika tymczasowego, wystarcza pracownik sezonowy do pracy na kilka miesięcy. Możesz podpisać z nim np. umowę zlecenie lub umowę o działo na czas określony. W takim dokumencie powinna być zawarta informacja, że jest to umowa sezonowa wraz z określeniem czasu jej trwania.
Musisz też pamiętać, że zatrudniając pracownika do pracy tymczasowej lub sezonowej powinieneś traktować go równorzędnie z pracownikami zatrudnionymi na etacie. Od wynagrodzeń zatrudnionych tymczasowo lub sezonowo powinieneś odprowadzać składki na ZUS oraz podatek dochodowy. Jako pracodawca od obu form zatrudnienia musisz też pobierać zaliczki na podatek dochodowy i odprowadzać je do urzędu skarbowego.
To ty decydujesz kogo zatrudniasz i jakie wypłacisz mu wynagrodzenie. W obu formach zatrudnienia może się jednak różnić w zależności od branży, sezonu, umiejętności pracownika, a nawet lokalizacji firmy.
Różnice w wynagrodzeniu pracownika zatrudnionego do pracy tymczasowej mogą zależeć od stawek godzinowych obowiązujących w Twojej firmie oraz jego kwalifikacji. Czasem są ustalane przez agencję pracy tymczasowej.
Możesz też pracownikowi tymczasowemu wypłacać dodatki za pracę w nadgodzinach, w nocy, w weekendy lub święta. W od różnieniu od pracy sezonowej, pracownik zatrudniony do pracy tymczasowej, a więc na dłuższy czas, może otrzymać bardziej stabilne wynagrodzenie.
Zatrudniając zaś pracownika do pracy sezonowej możesz mu zaproponować wynagrodzenie niższe lub wyższe w zależności od sezonu i zapotrzebowania na ręce do pracy. Możesz też – w zależności od swojej finansowej zasobności i specyfiki pracy – wypłacać dodatki za pracę w nadgodzinach, w nocy, w weekendy lub święta.