PIT-11 to deklaracja, która jest niezbędna do rozliczenia się z urzędem skarbowym. Powinien ją sporządzić pracodawca dla pracowników zatrudnionych w poprzednim roku w jego firmie. PIT-11 zawiera informacje o wysokości osiągniętych przez nich dochodów i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Dodatkowo zawiera dane o kosztach uzyskania przychodu i pobranych składkach na ZUS i zdrowotnych.
Każdy pracodawca powinien przesłać PIT-11 do urzędu skarbowego w wersji elektronicznej do 31 stycznia, za poprzedni rok podatkowy. Ponadto musi dostarczyć deklarację pracownikom lub zleceniobiorcom do końca lutego każdego roku. Ten ustawowy obowiązek, wynika z faktu, że to pracodawca wylicza i odprowadza do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy za zatrudnianych pracowników.
Deklarację PIT-11 pracodawca powinien więc sporządzić w trzech egzemplarzach, dla: urzędu skarbowego, pracownika oraz w celu zarchiwizowania w dokumentacji kadrowo-księgowej w firmie. Pracodawca może przekazać PIT-11 pracownikowi osobiście, listownie lub elektronicznie z zachowaniem urzędowego wzoru i podpisu elektronicznego.
Deklaracja PIT-11 jest sporządzana dla pracowników zatrudnionych m.in. na umowę o pracę, umowę zlecenie, umowę aktywizacyjną lub umowę o dzieło. Niezbędna jest też do rozliczenia się z urzędem skarbowym osobom: prowadzącym działalność samodzielną lub społeczną, rozliczającym się z praw autorskich, członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub ze świadczeń z Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Na podstawie deklaracji PIT-11 pracownicy sporządzają swoje zeznania roczne PIT-36 lub PIT-37. Jednocześnie w ten sposób uzyskają informację, czy z tytuły pobranych zaliczek na podatek, istnieje niedopłata i należy dokonać dopłaty czy też przysługuje im zwrot z tytułu nadpłaty podatku.
Deklaracji PIT-11 nie otrzymują pracownicy zatrudnieni na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, którzy uzyskali wynagrodzenie nie wyższe niż 200 zł brutto. Z tego tytułu bowiem pracodawca odprowadza tzw. zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 12 proc. przychodu, czyli tzw. PIT-8A.
W deklaracji PIT-11 nie powinno zabraknąć m.in.: prawidłowo wpisanych danych pracownika oraz podpisu właściciele firmy, księgowej lub kadrowej upoważnionej do obliczania i pobierania podatku. Należy też właściwie oznaczyć punkt deklaracji, wskazujący na podwyższone koszty uzyskania przychodu, jeśli pracownik mieszka poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy.
Jeśli przedsiębiorca zaprzestał działalności gospodarczej, powinien dostarczyć deklarację PIT-11 najpóźniej na dzień zaprzestania jej prowadzenia. Pracownicy mogą też nie otrzymać PIT-11 w sytuacji upadłości lub likwidacji zakładu pracy czy też zatrudnienia za granicą. Wtenczas powinni powiadomić o tym urząd skarbowy. A rozliczenie roczne przygotować na podstawie przelewów lub pasków wynagrodzeń, samodzielnie wyliczając koszty uzyskania przychodu, zaliczki na podatek dochodowy, składki ZUS i zdrowotne. Do tak przygotowanej deklaracji rocznej należy dołączyć pismo wyjaśniające powody nieotrzymania PIT-11 od pracodawcy.
Złożenie deklaracji PIT-11 przez pracodawcę do urzędu skarbowego po terminie grozi grzywną. W takiej sytuacji należy dodatkowo dołączyć czynny żal. Warto przy tym pamiętać, że czynny żal będzie skuteczny, tylko wtedy, gdy w chwili złożenia wniosku właściwy dla pracodawcy urząd skarbowy jeszcze nie wiedział o popełnionym czynie