Minimalny podatek od dochodów CIT, który będzie obowiązywał od 2024 r. jest uzależniony przede wszystkim od kondycji finansowej firmy. Gorsze wyniki mogą sprawić, że przedsiębiorca zapłaci wyższy podatek dochodowy w niż w firmie uzyskującej lepsze efekty biznesowe.
Minimalny podatek dochodowy CIT wprowadzony Polskim Ładem, zostanie obliczany w oparciu o wskaźnik rentowności firmy. Konieczne będzie też ustalenie podstawy opodatkowania, którą można obliczyć na dwa sposoby:
Minimalnym podatkiem, czyli tzw. podatkiem od spółek objęte będą spółki oraz podatkowe grupy kapitałowe na klasycznym CIT. W szczególności duże przedsiębiorstwa i korporacje działające również poza Polską, które nie zostały wyłączone z podatku minimalnego oraz odnotowują straty w działalności operacyjnej lub osiągają rentowność poniżej 2 proc. Firmy, które spełnią te warunki zapłacą 10 proc. podatek minimalny, obliczony od podstawy opodatkowania.
Podatek minimalny będzie można odliczyć od podatku CIT za kolejne trzy lata podatkowe. Podatek minimalny znajdujący się w zeznaniu za 2024 r. należy rozliczyć w 2025 r. Jeśli więc firma zamierza uniknąć podatku minimalnego powinna kontrolować przyszłoroczne wskaźniki.
Przewidziany jest też globalny podatek minimalny dla międzynarodowych i krajowych grup kapitałowych, których roczny obrót wynosi nie mniej niż 750 mln euro.
Podatku minimalnego nie zapłacą prowadzący działalność gospodarczą, którzy w jednym z trzech ostatnich lat podatkowych, osiągnęli rentowności w wysokości co najmniej 2 proc. Podatek od spółek nie dotyczy też firm na ryczałcie od dochodów, czyli na tzw. estońskim CIT.
A ponadto podatku minimalnego nie będą płacić m.in.:
… sprawdzając czy firma ma prawo zastosować wyłączenia lub zwolnienia z podatku. Można np. podzielić działalność gospodarczą, gdyż mali podatnicy nie płacą podatku minimalnego. Prowadząc zaś działalność na międzynarodowym rynku w międzynarodowej grupie podmiotów, można zwiększyć rentowność w ramach polityki cen transferowych.