Koszty firmowe czyli jak obniżyć podatek dochodowy? Najlepiej generując koszty firmowe, dzięki którym można zmniejszyć podstawę opodatkowania. Tym samym wydatki, które przedsiębiorca ponosi na prowadzenie firmy stają się kosztem uzyskania przychodu. Zakupy na firmę wszystkiego, co jest niezbędne do pracy lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, mogą dodatkowo obniżyć kwotę VAT do zapłaty.
Należy jednak pamiętać, że prawo do odliczenia kosztów od podatku dochodowego posiadają wyłącznie przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych lub liniowo.
W interpretacji kosztów firmowych jest istotne, aby poniesiony wydatek miał wpływ na wysokość osiąganych przychodów. Dlatego wątpliwości nie powinny wzbudzać odliczane przez przedsiębiorcę koszty, np.:
Należy jednak pamiętać, że to charakter prowadzonej działalności oraz specyfika firmy decydują, o jakie wydatki można pomniejszyć podstawę opodatkowania. Nie zawsze, to co jeden przedsiębiorca zaliczy do kosztów firmowych, inny może odliczy od podatku.
Wszystkie wydatki, aby stały się kosztem firmowym muszą być przemyślane i udokumentowane fakturami uroszczonymi lub fakturami VAT. Jako potwierdzenie poniesionych wydatków firmowych mogą też posłużyć: dokumenty celne, bilety na trasy powyżej 50 km, kwity zapłaty za przejazd autostradą, czy rachunki opłat pocztowych.
Przedsiębiorca powinien wiedzieć, co można a czego nie wolno mu odliczyć od podatku. Spis wydatków, które nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu został ujęty w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeśli przedsiębiorca nieprawidłowo zakwalifikuje wydatki może mieć problem z urzędem skarbowym.
Z pewnością do kosztów uzyskania przychodu nie można zaliczyć, np.:
Jeśli jednak przedsiębiorca ma wątpliwości co jest, a czego nie może zaliczyć do kosztów firmowych, powinien zasięgnąć opinii specjalistów kancelarii rachunkowej lub wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.